Mercato-felező: hogy állnak a piacon az olasz klubok egy hónap után?

Szerző: Benedicto


serie-a-logo

Alig ocsúdtunk még fel a svájciak elleni Eb-kudarc után, sokan talán még a nyári szabadságukat sem vették ki, és bár még pihegünk az előző brutális hőhullámot követően, máris nyakunkon a következő. Mindeközben pedig sebesen száguld a nyári uborkaszezon, két hét múlva már startol is a Serie A, egyben máris féltávjához érkezett az átigazolási időszak – többek között Olaszországban is.

A mercato időszakát rengetegen gyűlölik a napi szintű pletykák, egymásnak ellentmondó hírek özöne, vagy épp kedvenc klubjuk aktuális ténykedése miatt, miközben mások ilyenkor lubickolnak, mint hal a vízben, és élvezettel habzsolják a legapróbb infómorzsákat is, valamint izgatottan várják, hogyan alakul át kedvencük kerete.

A két hónapos időszak mintha még csak most kezdődött volna, de valójában már több mint a fele eltelt, hiszen Olaszországban hivatalosan július 1. és augusztus 31. között lehet adni-venni játékosokat. Így féltávhoz érkezve tehát időszerű megnézni, hogyan szerepeltek eddig Olaszország legfontosabb klubjai a piacon!

Internazionale

A friss olasz bajnok rendelkezett az előző szezon végén egyértelműen a legkészebb, legkomplettebb kerettel, így logikusan nekik volt a legkevésbé szükségük a nagy mozgolódásra a mercato során. Ennek megfelelően Giuseppe Marotta és társai viszonylag csendes júliust zártak – viszont így is elköltöttek már bő 60 milliót. Érkező oldalon Piotr Zielinski és Mehdi Taremi ingyenes megszerzése egyaránt nagy fogásnak tűnik, rajtuk kívül az egyelőre minden bizonnyal cserekapusnak szánt Josep Martínez (Genoa) öltötte magára a kék-feketét. Az elköltött pénz maradékát Frattesi, Carlos Augusto és Arnautovic véglegesítése vitte el, bevételi oldalon pedig csupán 7 millió eurónyi “aprópénz” mutatkozik.

Cuadrado, Klaassen, Audero, Alexis Sánchez és Sensi elengedésével azért a fizetéseken szépen spórolt a Nerazzurri, de várhatóak még további távozások is, hogy a számok még jobban egyenesbe kerüljenek. Mindenesetre épp a keret komplexitása miatt óriási mozgolódás vagy épp sztárigazolás már nem várható, Milánó kékebbik felén jelenleg a már meglévő csapat együtt tartása tűnik a legjobb stratégiának.

Juventus

A rekordbajnoknál viszont egészen más helyzetből vágtak neki az idei nyárnak, hiszen az elmúlt évek sikertelenségeiért elsősorban épp a játékoskeret volt okolható. Minőségben oda nem illő játékosok, magas fizetésért gyengén teljesítő sztárok (?), kiegyensúlyozatlan keret, gyenge középpálya, sebezhető védelem, botladozó támadósor – minden csapatrészben bőven akadtak problémák.

Cristiano Giuntoli viszont egy év “bemelegítés” után kezébe vette a gyeplőt, és kőkeményen belekezdett a reformokba idén nyáron. Alig néhány napja tartott a mercato, és a Juventus máris behúzott három komoly igazolást – igaz, azóta a tempó látszólag lelassult, de ennek fő oka, hogy az újabb igazolások előtt az eladásokra fókuszált a Juve vezérkara.

Első lépésként a szezon végén másodszor is menesztett Massimiliano Allegri helyére a Bolognával tavaly csodát tevő Thiago Motta ült le a kispadra – keret ide vagy oda, a Zebrák jövő évi sikeressége elsősorban attól függhet, hogy mennyire válik be a fiatal tréner kinevezése. Érkezett a kapuba az előző szezon legjobb kapusának megválasztott Michele Di Gregorio (ezzel párhuzamosan Szczesny távozni fog – hogy minőségben mennyire jön be a váltás, majd kiderül, de anyagilag biztosan jól jár a Juve a cserével, hiszen az olasz portás fizetése töredéke lengyel kollégájáénak), a középpályára pedig Douglas Luiz és Khéphren Thuram. Előbbi a Premier Legue mezőnyéből tudott kiemelkedni, ami nem rossz ajánlólevél, utóbbi pedig a Ligue1 legjobb középpályásai közé tartozott, ráadásul édesapja, Lilian révén jelentős kötődése is van a csapathoz. Végül egy egyelőre kakukktojásnak tűnő transzferrel a veronai hátvéd, Juan Cabal is Torinóba költözött.

Ami a távozókat illeti, Giuntoli serényen próbál megszabadulni a létszámon felüli játékosoktól. Távozott Adrien Rabiot, Matías Soulé, Dean Huijsen, Samuel Iling-Junior, Enzo Barrenechea, Moise Kean, Koni De Winter és Kaio Jorge – értük 91 millió eurót kaszált a Juventus, így egyelőre több pénzt kaptak játékosok eladásáért, mint amennyit új arcokra kifizettek. Ráadásul bőven várhatóak még további távozások, Motta csaknem két kezdőcsapatnyi játékossal nem számol, így ha csak a felüket sikerül új klubhoz irányítani, máris óriási bérköltséget spórolhat meg a klub, nem beszélve a transzferek díjairól.

Természetesen ennek megfelelően érkezőkre is számíthatunk még: a legnagyobb fogás Teun Koopmeiners megszerzése lenne, a hírek szerint legutóbb már 50 millió euró+bónuszok környékén ajánlott a Juve, ami közelít az Atalanta által kért 60 millióhoz. Jean-Clair Todibo a védelmet erősítheti meg hamarosan, ráadásul ő egyelőre kölcsönbe érkezne, így kisebb anyagi terhet jelentene a megszerzése. A legérdekesebb kérdés viszont a szélsőké: Thiago Motta taktikájának fontos elemei a szélső támadók, onnan viszont egyelőre csak távoznak az emberek (Soulé, Chiesa, Kostic, Iling). Sok játékossal hozták már szóba a Zebrákat Jadon Sanchotól kezdve Adeyemin és Galenon át Nico Gonzálezig, de konkrétumok még nincsenek, így megtippelni is nehéz, kik lesznek a Juve szélsői az új idény kezdetén.

AC Milan

Városi riválisához hasonlóan a Milant sem lehet azzal vádolni, hogy túlzottan aktív lenne a mercato során, mindenesetre az előző szezon ezüstérmese azért összehozott már néhány érdekes transzfert.

Néhány nappal ezelőtt hosszas huzavona végén végül érkezett a Salzburg szerb középhátvédje, Strahinja Pavlovic, aki 18 milliós árcédulájával kifejezetten jó fogásnak tűnik. A szerb védőt sokan Jaap Stamhoz hasonlítják, és egy biztos: kőkemény ellenfelet kaptak személyében a Serie A csatárai. Csatár posztra a friss Európa-bajnok Álvaro Morata személyében találta meg a megfelelő(nek vélt) személyt a Milan – Morata 2×2 éves torinói korszakából jól ismeri a bajnokságot, rutinos csatár jó szezonnal a háta mögött, ha beleillik majd az új mester, Fonseca játékába, nagy hasznára lehet a csapatnak. A Real Madrid utánpótlásától megszerzett fiatal spanyol, Álex Jiménez pedig Theo cseréje lehet.

Ami a távozókat illeti, már népesebb a névsor: De Ketelaere-t végleg megvette az Atalanta, távozott némi apróért Krunic és Simic, valamint ingyen hagyta el a klubot Giroud, Kjaer, Maldini, Caldara és Mirante is.

A Rossoneri sem tekinti még lezártnak persze a mercato időszakát, Calabria, Thiaw és Okafor is távozhatnak. Utóbbit a Roma létszámfeletti támadójáért, Tammy Abrahamért cserébe ajánlhatja fel a Milan, előbbi helyére pedig hosszú hetek óta igyekszik megszerezni a Tottenham védőjét, Emerson Royalt. Sokat lehetett hallani a monacoi Youssouf Fofana ügyéről is, de a jelek szerint a Milan – némileg érthetetlen módon – néhány millió euró eltérés miatt (12 milliós ajánlat, 18 milliós monacoi igény) inkább eláll az üzlettől. Helyette inkább a Betis védekező középpályása, Cardoso felé fordult a Milan figyelme – érte viszont a spanyol klub 30 millió környéki összeget kérne. Szintén sokat cikkeztek egy igen meglepőnek tűnő klubváltásról, azaz Adrien Rabiot Milánóba szerződéséről is, nagy kérdés azonban, hogy a Juventustól is főleg az irreálisan magas igényei miatt távozó franciának (és szimpatikus édesanyjának) a Milan tud-e, illetve akar-e olyan összeget ajánlani, ami meggyőzheti a hórihorgas gallt (és szimpatikus édesanyját).

Napoli

Egy éve bajnok, egy hónapja viszont csak 10. lett a Napoli, így bizony volt indok a nyári erősítésekre a Vezúv tövében. Ennek megfelelően be is kezdett a Partenopei: az előző idényben elfogyasztott három vezetőedző után De Laurentiis gondolt egy merészet, és nem kisebb nevet ültetett le a padra, mint Antonio Conte. Hogy a vehemens vezetőedző és a megalomán elnök meddig bírják majd egymás társaságát, nagy kérdés, de ha megfér majd – akár átmenetileg is – a két dudás egy csárdában, szép időszak várhat a nápolyi szurkolókra.

Nem is kezdte rosszul a mercato napjait a Napoli: Leonardo Spinazzola leigazolása ingyen jól is elsülhet – ő Conte 3-5-2-es rendszerébe tökéletesen illik, a nagy kérdés nála a sérülékenysége. Ha sikerülne huzamosabb ideig egészségesnek maradnia, hatalmas fegyvere lehetne a csapatnak. Nála is nagyobb fogásnak tűnik Alessandro Buongiorno megszerzése: Jónapot Sándor a Torino színeiben a liga egyik legjobb belső védőjévé nőtte ki magát, teljesen megérdemelten volt Eb-kerettag, ráadásul gyakorlatilag minden hazai rivális szívesen látta volna a soraiban, tehát a közvetlen vetélytársak számára is fricska az ő leigazolása a Napoli részéről. Rajtuk kívül Rafa Marín a Real Madridtól, a fiatal Matija Popovic a Monzától érkezett.

Kimenő oldalon az Internél már megemlegetett Piotr Zielinski távotzása fájhat talán egyedül, a rutinos középpályás helyére ráadásul eddig minőségi pótlás sem érkezett. Ostigard, Lindström és Demme távozásáért talán senki nem hullat Nápolyban krokodilkönnyeket.

A nyár egyik legfontosabb transzfere viszont még várat magára Nápolyban. Victor Osimhen távozása immár szinte biztosnak tűnik, miután a játékos is új kihívásokra vágyik, és Conte sem ragaszkodik hozzá. A nigériai óriási árcímkéje viszont igencsak leszűkíti a lehetséges kérők körét, és miután a PSG a hírek szerint kiszállóban van a versenyből, talán az Arsenal-Chelsea páros lehet még reális opció Osimhennek. Mindenesetre a távozása után rengeteg pénz áll majd a Napoli rendelkezésére, annál is inkább, mivel a pótlását jóval olcsóbban oldják meg: Romelu Lukaku sokadjára is Olaszországba igazolhat, egykori edzője ugyanis kizárólag vele képzeli el új csapata támadójátékát. A belgától már diszkont áron szabadulna a Chelsea, és ha megint olyan jól fog működni a Conte-Lukaku házasság, mint az Internél, akkor bizony közelebb lesz jövőre a bajnoki címhez a Napoli, mint a 10. helyhez…

AS Roma

Némileg talán meglepetés, de a mercato egyik legaktívabb csapata egyelőre az AS Roma, sőt, a Farkasok kifejezetten jól erősítenek egyelőre. A fővárosiak történelmük 16 legdrágább igazolás közül hármat is idén nyáron ütöttek nyélbe, kifejezetten jól csengő nevekkel erősítve meg a keretüket.

Elsőként a Rennes mindenes középpályása, Enzo Le Fée érkezett 23 millió euróért cserébe, majd a Juventus rendkívül tehetséges szélsője, Matías Soulé húzott farkasbőrt mintegy 26 milliós vételárral. Végül a napokban a La Liga friss gólkirálya, az ukrán Artem Dovbyk és bordó-sárgába bújt egy 30 milliós üzlet eredményeként. A tavalyi kölcsön után immár végleg a Roma játékosa a spanyol Angelino, de balhátvéd posztra a fiatal Dahl is érkezett a fővárosba.

Távozók tekintetében még aktívabb volt eddig a Roma, amivel jelentős bértömeget sikerült felszabadítaniuk. Visszatért kölcsönből korábbi állomáshelyére Renato Sanchez, Dean Huijsen, Diego Llorente, Romelu Lukaku, Sardar Azmoun és Rasmus Kristensen is, valamint elhagyta a klubot Houssem Aouar, Andrea Belotti és Leonardo Spinazzola is – egyikük sem tűnik pótolhatatlannak, sőt… Távozhat még a Milan által csábított Tammy Abraham is, miközben a Roma a Rennes belga középhátvédje, Arthur Theate leigazolását tervezi éppen.

Ahogy a Juventusnál, úgy a Románál is az edzőkérdés az egyik legfőbb kérdőjel: bár Daniele De Rossi remekül ugrott be az előző idényben, nagy kérdés, hogy első teljes szezonjában is tud-e hasonlóan jól szerepelni. Ha igen, bizony kezdhetnek bizakodni a Roma szurkolói az új idény előtt.

Lazio

Talán már meg sem lep senkit, hogy Róma kék felén csendesen telnek a mercato napjai, azt mindenesetre hamar elkönyvelhettük, hogy idén sem a Sasok lesznek a nyár legfőbb szereplői. Mattéo Guendouzi véglegesítése mellett a Salernitana és a Verona szélsői, Loum Tchaouna és Tijjani Noslin érkeztek (ketten együtt csaknem 20 millióért), kölcsönbe az Arsenal balhátvédje, Nuno Tavares, ingyen pedig a Fiorentina Európa-bajnoka, Gaetano Castrovilli.

Távozó viszont volt bőven, igaz, bevételt annál kevesebbet hoztak: pénzt gyakorlatilag csak Luis Alberto, Luís Maximiano és Raúl Moro eladásából látott a klub, összesen mintegy 20 milliót. Ingyen távozott a klublegenda és gólrekorder, Ciro Immobile, a japán Daichi Kamada, valamint a brazil Felipe Anderson is. Nagy kérdés, mire készül a hátralévő hetekben Claudio Lotito, mert bizony az eddigi munkásságuk alapján idén nyáron legfeljebb egy kettes alá kerülhet a bizonyítványba…

És a többiek

Az Európa-liga címvédője szokás szerint nem szórja ész nélkül a pénzt, az Atalanta egyelőre De Ketelaere véglegesítésével, Ben Godfrey (Everton) és Ibrahim Sulemana (Cagliari) leigazolásával erősített. Na meg Nicolò Zaniolo megszerzésével: a porcelánlábú egykori szupertehetség kölcsönbe érkezett a Galatasaraytól, első ránézésre totális fej vagy írás: vagy kivirágzik Bergamóban, vagy az utolsó esélyét is elveszíti a karrierje megmentésére. Ha valaki, hát Gasperini képes lehet viszont belőle kihozni a maximumot. Távozók terén Miranchuk és Okoli nevét érdemes megemlíteni – na megy nagy kérdés, hogy mi lesz végül a Juve által ezerrel csábított Teun Koopmeiners sorsa.

A tavalyi meglepetéscsapat, a Bologna szép pénzeket kaszált a nyáron Calafiori, Zirkzee és Arnautovic értékesítésével, és vissza is forgattak 40 milliót a csapatba: Cambiaghi, Holm, Freuler és Dallinga az eddigi legfőbb érkezők. Persze hogy a tavalyi csodát sikerülhet-e megismételni, az nagy kérdés – egyben kicsi rá az esély -, ráadásul a BL-ben is szereplő Bologna sikeredzőjét, Thiago Mottát is elvesztette.

A Fiorentina nulla gólos csatárt vett az ősi rivális Juventustól Moise Kean személyében – persze talán épp Firenzében talál majd újra magára az egykor szép reményű támadó. Marin Pongracic a Leccétől érkezett a védelembe, Andrea Colpanit pedig kölcsönvette a Monzától a Fior. A távozók közül Milenkovic, Castrovilli és Bonaventura, valamint a kölcsönből visszaküldött Arthur Melo és Belotti neveit érdemes megemlíteni.

Végül említsük meg az újonc Como nevét is, hiszen Cesc Fábregas vezetőedző kezei között izgalmas csapat van alakulóban. Belotti, Dossena, Strefezza és Audero mind jelentős Serie A-s tapasztalattal rendelkeznek, de a legnagyobbat eddig három ingyenes transzfer szólt: Pepe Reina 41 évének minden rutinjával áll majd új csapata rendelkezésére, Alberto Moreno ezen a szinten ugyancsak jó fogás lehet, végül pedig érkezett Raphael Varane, aki 2018-ban világbajnok, csupán 2-3 éve pedig még a világ egyik legjobb hátvédje volt. Rajtuk kívül is tervez még erősítéseket az újonc: többek között Alexis Sánchez, Loris Karius, Gian Marco Ferrari és Stefano Sensi leigazolás is szerepel a terveik között.