Ellenfélmustra: Horvátország
Szerző: Benedicto
Harmadik, sorsdöntő csoportmeccsére készül az olasz válogatott a 2024-es Európa-bajnokságon, a ma esti találkozón Horvátország ellen kell kivívni a továbbjutást.
A címvédő Azzurri győzelemmel kezdte a tornát, de a spanyolok elleni csoportrangadón nem sikerült bebiztosítani a továbbjutást, sőt, bántóan sima meccsen egy fájdalmas öngóllal vitte el mindhárom pontot a hispán gárda. A legfontosabb kérdés így az utolsó körre maradt, Horvátország ellen viszont saját kezében van az Azzurri sorsa. Lássuk, mit érdemes tudni a mai ellenfélről!
Horvát harcosok
Nem lesz viszont könnyű dolga Spalletti együttesének, amit jól mutat a két csapat közös múltja, valamint a horvátok elmúlt 8-10 éve is. Ugyanakkor a horvátok nagy generációja félig-meddig kikopott már a keretből, a megmaradt játékosok pedig talán utolsó nagy tornájukon szerepelnek.
Subasic, Corluka, Lovren, Vrsaljko, Rakitic, Badelj, Kalinic, Mandzukic, Rebic – néhány név a 2018-as, vb-ezüstérmes horvát keretből, akik idén már nem tagjai az együttesnek. Brozovic, Perisic, Modric – ez pedig néhány név, akik bár ott vannak még, de egyértelműen túl vannak már pályafutásuk zenitjén. Bár épültek be azóta tehetséges fiatalok és új húzóemberek (közülük talán Gvardiol emelkedik ki leginkább), de az egyértelműen látszik, hogy a nagy aranygeneráció, amely két egymás utáni vb-n is érmet nyert, kiöregedett már a horvátoknál.
Bár három világbajnoki éremmel is rendelkezik, az önálló országként 1990 óta szereplő Horvátország Eb-ken eddig még nem ért el igazán nagy sikert, a legjobb 4 közé egyszer sem sikerült bejutniuk. Összesen 7. alkalommal szerepelnek kontinenstornán, két alkalommal jutottak el a legjobb 8-ig: 1996-ban és 2008-ban. 2004-ben és 2012-ben a csoportkört sem élték túl, 2016-ban és 2020-ban a legjobb 16 jelentette számukra a végállomást.
A szövetségi kapitány
Horvátország szövetségi kapitánya és egyben sikerkapitánya immár 7 éve Zlatko Dalic. Az 57 éves szakember bár játékosként nem jutott el a horvát válogatottságig, 2017 októbere óta tartó edzői regnálása abszolút sikertörténet.
A rendkívül népszerű Dalic irányításával három nagy tornán szerepelt eddig Horvátország, ezeket pedig már e cikkben is sokat emlegettem: 2018-ban bravúros vb-ezüst, 2022-ben vb-bronz, a kettő között pedig egy Eb-nyolcaddöntő 2020-ban. Utóbbi esemény során egy őrült thriller során estek ki Spanyolország ellen: egy öngóllal még a horvátok vezettek, de a spanyolok 3-1-re fordítottak. A horvátok a 85. és a 92. percben lőtt gólokkal hosszabbításra mentették a párharcot, ott viszont végül két újabb spanyol találat döntötte el a továbbjutás kérdését.
Dalic egyébként eddig 86 meccsen ült a horvát kispadon, 48 győzelem, 16 döntetlen és 22 vereség a mérlege 164-117-es gólarány mellett.
A játékosok
Volt már szó róluk néhány bekezdéssel feljebb, de lássuk még egyszer a horvátok keretét! A 26 fős névsor átlagéletkora 27,7 év, amivel egyértelműen az idősebb csapatokhoz tartoznak: csupán 5 együttes bír náluk is idősebb kerettel. Persze az átlagéletkort felfelé húzzák az olyan rutinos klasszisok, mint a csapat mai napig abszolút vezére, a 38 éves Luka Modric, vagy épp a 35 éves Perisic–Vida páros. Összességében 7 játékos töltötte már be a 30. életévét, és 13 legalább 28 éves spíler szerepel náluk.
Mellettük megvan azért a fiatalos lendület is a csapatban, hiszen például a Manchester Cityben pallérozódó Josko Gvardiol 22 esztendős, az Atalantából jól ismert Pasalic 23, Sucic és Baturina pedig mindössze 21.
Az “olaszok”
Valószínűleg a két ország földrajzi közelsége is közrejátszik benne, hogy hagyományosan sok horvát játékos légióskodik az olasz Csizmában. A mostani keretből egész pontosan négyen: a Leccét erősítő Pongracic az első csoportmeccset végigjátszotta, a másodikon nem kapott szerepet, a Sassuolo játékosa, Erlic még nem játszott az Eb-n, Nikola Vlasic (Torino) sérülés miatt kikerült a keretből, Mario Pasalic (Atalanta) pedig a spanyolok ellen a 65. percben, Albánia ellen a félidőben állt be.
Az elmúlt években rajtuk kívül is jó néhány meghatározó horvát játékos fordult meg Olaszországban. Mario Mandzukic, Sime Vrsaljko, Ivan Perisic, Milan Badelj, Josip Brekalo, Marcelo Brozovic, Nikola Kalinic, Dario Knezevic, Mateo Kovacic, Ante Rebic, Marko Pjaca, Igor Tudor – és a sort még lehetne folytatni.
Út az Eb-re
Horvátország egy kiegyensúlyozott csoportból kvalifikálta magát az idei Eb-re: Modricék a törökök mögött, de Wales, Örményország és Lettország előtt zártak 16 pontjukkal. Bár két legfőbb csoportriválisuk ellen odahaza nem tudtak nyerni (0-1 a törökök és 1-1 Wales ellen), sőt, Wales-től idegenben ki is kaptak, a Törökországban aratott 2-0-s győzelem sokat ért. Legnagyobb arányú győzelmük a lettek elleni hazai 5-0 volt, összességében 5-1-2-es mérleggel, 13-4-es gólaránnyal zárták a csoportkört.
Az Eb-n viszont borzalmasan indítottak, hiszen Spanyolország már egy félidő után 3-0-ra vezetett ellenük, ami végül a végeredménynek is bizonyult. A folytatásban Albánia ellen kötelező lett volna a javítás, de az Eb-re sötét lóként érkező ország bő 60 percen keresztül vezetett ellenük. A horvátok a hajrára rákapcsoltak, és az utolsó negyed óra elején két perc alatt megfordították a meccset, de a 95. percben Albánia heroikus küzdelemben végül pontot mentett.
Horvátország így csapnivaló helyzetben van, hiszen csak egy olaszok elleni győzelemmel jutna tovább a csoportjából – bár döntetlen esetén matematikai esélyük még lenne, de 2 ponttal, -3-as gólaránnyal csoportharmadikként szinte teljesen esélytelen a továbblépésük. Olaszország így viszont a magyar válogatottnak is óriási segítséget nyújthat: ha Donnarummáék nem kapnak ki ma este (és ha Albánia sem veri meg a spanyolokat), akkor a tegnap hősies győzelmet arató magyar válogatott egy csoportharmadikat már biztosan megelőz – a továbbjutáshoz ugye kettőt kellene.
A közös múlt
9 alkalommal csapott össze eddig egymással a két válogatott. Az átmenetileg függetlenedő Horvátország 1942-ben barátságos meccsen 4-0-ra kikapott az olaszoktól – azóta a sima győzelem óta viszont 8 meccses veretlenségi szériát ápolnak azúrkék riválisukkal szemben.
A következő meccsre ismert okokból bő 50 évet kellett várni, az újra függetlenné váló horvátokkal legközelebb az 1996-es Eb selejtezői során találkoztak kedvenceink. A palermoi első meccsen Suker duplájával nyertek 2-1-re a horvátok, Splitben pedig ismét Suker volt eredményes az 1-1-es döntetlen alkalmával. 1999-ben ezt egy 0-0-s barátságos meccs követte, majd jött a 2002-es vb csoportköre, ahol délnyugati szomszédaink ismét 2-1-re nyertek – Vieri góljára Olic és Rapaic válaszoltak.
2006 augusztusa: a friss világbajnok olasz válogatott 2-0-ra kikap felkészülési meccsen a horvátoktól – többek között az akkor még csupán 21 éves Luka Modric góljával. Azóta pedig három 1-1-es döntetlent jegyeztek fel a históriáskönyvek: 2012-ben az Eb-csoportban Pirlo szabadrúgására Mandzukic válaszolt, a 2016-os Eb-selejtezők során pedig Olaszországban Candreva és Perisic, Horvátországban Mandzukic és Candreva voltak eredményesek.
Összességében tehát 9 meccsen egyetlen győzelem, 5 döntetlen és 3 vereség, 10-10-es gólarány a mérleg Horvátország ellen, győzni pedig 82 éve nem sikerült ellenük – ugyanakkor talán egyikünk sem bánná, ha ma este sorozatban negyedszer is 1-1 lenne a végeredmény.