Ellenfélmustra: Albánia
Szerző: Benedicto
Néhány óra múlva végre-valahára kezdetét veszi a 2024-es Európa-bajnokság, és bár ma még csak a német és skót drukkerek izgulhatnak igazán, holnap már a magyar és az olasz válogatott számára is megkezdődik a nagy utazás.
Olaszország a torna legnehezebbnek ígérkező csoportjából indul a háromszoros Eb-győztes Spanyolország, a közelmúltban vb-ezüstöt és vb-bronzot is szerző Horvátország, valamint a sötét lónak számító Albánia ellen. Holnap este utóbbi nemzet ellen veszi kezdetét a küzdelem – ezúttal pedig az ellenfelet vettük górcső alá, következzen tehát minden, amit Albánia legjobbjairól tudni kell!
Albán szamarak helyett albán sötét lovak
Mindössze második alkalommal kvalifikálta magát Európa-bajnokságra Albánia válogatottja. 2016 rendkívül fontos év volt a magyar és az albán labdarúgás számára is: hazánk fiai 30 év után először jutottak ki nagy tornára, Albánia viszont akkor debütált az igazán magas szintű nemzetközi porondon.
A 2016-os torna albán szerepléséről tulajdonképpen a Chernobyl című sorozat ikonikus mondata jut eszünkbe: nem jó, de nem is tragikus. Bár az albánok kiestek, de nem vallottak szégyent, és a bravúrtól sem álltak messze. Sájctól 1-0-ra, Franciaországtól 2-0-ra kaptak ki (egészen a 90. percig tartva a 0-0-s állást!), végül az utolsó meccsen 1-0-ra verték Romániát. 3 pontjukkal csoportharmadikként zártak, így még a továbbjutásra is volt esélyük, de végül a harmadikok versenyében gyengébb gólarányuk miatt utolsó helyen zártak, így búcsúztak az Eb-től.
Nagy tornán azóta nem jártak, de például a 2018-as vb-selejtezőről emlékezhetünk rájuk, hiszen ott az olaszokkal (és a spanyolokkal) egy csoportban szerepeltek, de Buffonék otthon 3-0-ra, idegenben 2-0-ra tudták legyőzni őket – Albánia ennek ellenére 3. helyen zárta a selejtezőcsoportot. A 2020-as Eb-selejtezőkön már csak 4.-ek lettek a franciák, a törökök és Izland mögött, a 2022-es vb-re pedig Anglia és Lengyelország mögött, de Magyarországot megelőzve nem tudtak kijutni – tudjuk-e feledni, hogy Marco Rossi tanítványait mindkétszer megverték 1-0-ra…?
Az idei tornának Albánia természetesen megint nem esélyesként vág neki, sőt, ebben a csoportban a továbbjutás elképesztő, a pontszerzés pedig kisebb bravúr lenne, de a válogatottjuk rengeteget fejlődött az elmúlt években, masszív, nehezen legyőzhető csapatként akár a torna egyik sötét lova is lehet belőlük.
A szövetségi kapitány
Egyetlen nemzetet irányít az idei Eb-n Európán kívüli szövetségi kapitány: Albánia vezére az egykori kiváló brazil hátvéd, Sylvinho. A játékosként az Arsenalt, a Celta Vigot, a Barcelonát és a Manchester Cityt is irányító szakember most 50 éves, edzői karrierje során főleg asszisztensként dolgozott (2014 és 2016 között az Internél is), vezetőedzőként a Lyon és a Corinthians csapatait irányította, mielőtt tavaly januárban Albánia szövetségi kapitánya lett.
Jelenlegi állomáshelyén pedig egyelőre óriási a siker: a sikeres Eb-kvalifikáció mellett épített többek között egy 8 meccses veretlenségi szériát is a csapattal, és több komoly skalpot is begyűjtött már együttesével.
Sylvinho irányításával az albánok általában a 4-3-3 és a 4-2-3-1 között váltogatnak, de stabilitásukat jól jelzi, hogy 13 meccsükön mindössze egyszer kaptak egynél több gólt.
A játékosok
Tegye fel a kezét, aki meg tud nevezni 10 albán játékost a elmúlt 100 évből! Az albán futball természetesen sosem a világklasszisairól volt híres, a legnevesebb játékosaik jó része 2000 után koptatta a futballpályák gyepét. Klasszisok a mostani keretükben sincsenek, ugyanakkor mostanra jó néhány topligás játékosuk lett, akik sok esetben alapembernek is számítanak klubcsapatukban.
Ráadásul a keret jó elegye a fiatalságnak és a rutinnak: miközben négyen is 50 válogatottság felett járnak már, másik 4 játékos még a 10 meccset sem érte el címeres mezben. legjobb játékosaik nagy részét igen jól ismerjük, hiszen népes olaszországi kontingenssel rendelkeznek – róluk majd a következő pontban -, de mindenképpen említsük meg a Fulham-et (a Chelsea-től kölcsönben) erősítő Armando Broja nevét, aki a már megemlített magyarok elleni oda-vissza győzelem során mindkét meccsen győztes gólt szerzett. Balliu Spanyolországban, Broja és Strakosha Angliában, Mihaj Portugáliában, Muci Törökországban játszik – jó néhány játékosuk szerepel tehát erős európai bajnokságokban.
Az “olaszok”
Ahogy az előző pontban említettük, Albánia rendkívül erős olaszországi jelenléttel bír. Olyannyira, hogy az összes Eb-keret közül – természetesen az olaszokét leszámítva – náluk szerepel a legtöbb olaszországi légiós, szám szerint 10.
A csapat kapitánya az Atalantával frissen Európa-ligát nyerő rutinos Berat Djimsiti. A két legtöbb válogatottsággal rendelkező játékos Elseid Hysaj (Lazio, 84 válogatott meccs) és Etrit Berisha (Empoli, 81). A legnagyobb klubban Kristjan Asllani szerepel: az Inter játékosa 20-szoros válogatott. Marash Kumbulla és Nedim Bajrami a Sassuolo, Elhan Kastrati a Cittadella, Medon Berisha és Ylber Ramadani a Lecce, Adrian Ismajli pedig az Empoli játékosa.
Ráadásul a fenti 10 játékoson kívül is akad jó néhány olyan játékosuk, aki korábban megjárta már Olaszországot: Arlind Ajeti többek között a Frosinone és a Torino mezét is viselte, Thomas Strakosha 208 meccsen védte a Lazio kapuját. Végül pedig ott van Rey Manaj, aki fiatalon az Inter nagy tehetségének számított, és bár jelenleg a török Sivasspor-ban szerepel, neki van a legtöbb válogatott gólja a jelenlegi albán keretben (8).
Út az Eb-re
Albánia a vártnál sokkal simábban, csoportelsőként kvalifikálta magára az Eb-t az E jelű selejtezőcsoportból. Tették mindezt annak ellenére, hogy első meccsüket 1-0-ra elveszítették Lengyelország ellen – a hátralévő 7 meccsükön viszont 4 győzelemmel és 3 döntetlennel veretlenek maradtak. Moldovát 2-0-ra, Feröert 3-1-re verték, majd jött egy csehországi döntetlen.
Ezt követően visszavágtak a lengyeleknek, és 2-0-ra győztek odahaza, majd egy körrel később jött egy még szebb siker: 3-0 Csehország ellen. A selejtezőt egy Moldova elleni 1-1 és egy Feröer elleni 0-0 zárta, tehát 12 rúgott gól mellett mindössze 4-et kaptak a 8 meccsükön.
Közös múlt
Rendkívül rövid a két csapat eddigi közös múltja – már ami a futballmeccsek számát illeti -, hiszen mindössze 4 alkalommal csaptak eddig össze a két ország legjobbjai. A mérleg egyelőre hibátlan, 4 győzelem, 7-1-es gólkülönbség.
Az első összecsapás egy 2014-es barátságos meccs volt, ahol megszenvedett a győzelemért Conte együttese, de végül Salihi kései öngóljával összejött a siker. Ezt követte a korábban már említett két vb-selejtező a 2018-as torna előtt: Palermoban De Rossi és Immobile góljaival 2-0, Albániában pedig Candreva találatával 1-0 lett a végeredmény.
A máig legutolsó emlék pedig igencsak keserédes, hiszen 2022 őszén a legtöbb válogatott a vb-re való felkészülés jegyében játszott barátságos meccseket, az albán-olasznak viszont sajnos nem volt ilyen tétje. Ismajli vezető gólja ellenére Mancini együttese simán nyert, Di Lorenzo egyenlített, majd egy Grifo-dupla állította be a végeredményt.